Do 1946 r. Kętrzyn nazywał się Rastenburg lub po mazursku Rastembork. Jest miastem od 1357 roku. Jak każdy porządny gród w średniowieczu miał solidne mury miejskie z dwiema bramami. Jednak najważniejszą rolę w systemie zapewniającym w miarę spokojny sen mieszkańcom spełniały dwie warownie - zamek krzyżacki i ... parafialny kościół św. Jerzego.
Świątynia, zbudowana w południowo-zachodnim narożniku murów miejskich, pierwotnie miała typowe dla budowli obronnych ganki dla straży w zwieńczeniu ścian. Wieżą kościelną została narożna baszta zespolona z budynkiem świątyni. Pod koniec XV w. kościół otoczono dodatkowym murem z basztami. Ten zakątek dawnego Rastemborka nie zmienił się wiele od średniowiecza, mimo późniejszych przebudów, jakim poddawano świątynię. Pomiędzy południową ścianą kościoła a murem obronnym, na tzw. parchamie urządzono obecnie lapidarium. To eksponowany na wolnym powietrzu zbiór tablic i krzyży nagrobnych, wśród których znajdują się cenne XVI-wieczne epitafia.
Drugi mocny punkt miejskich fortyfikacji - zamek krzyżacki z lat 1360-1370 podzielił los całego miasta podczas tzw. wyzwalania przez Armię Czerwoną. 27 stycznia 1945 r. Sowieci zajęli Rastembork bez walki. Zgodnie z ustalonym tej strasznej zimy scenariuszem, tak jak niemal w całych Prusach, przez kilka następnych dni grabili miasto, po czym puścili z dymem jego zabytkowe śródmieście. W niezrozumiałym dzisiaj geście odwetu ucierpiał również zamek. Wypalone mury dopiero w latach 1962-1967 zrekonstruowano, przywracając obiektowi gotycki charakter zatarty w przeszłości przez liczne przebudowy.
Obecnie w zamku działa Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Posiada ciekawe zbiory XV-wiecznej rzeźby, cynowych sprzętów, numizmatów i osobliwą kolekcję dawnych chorągwi pogrzebowych. Eksponaty pochodzą z działającego do 1945 r. Heimatmuseum Rastenburg, ale są tu także przedmioty odnalezione i zabezpieczone po wojnie na terenie powiatu kętrzyńskiego.