Rynek w Brzozowie jest pierwotnym, centralnym placem miasta wyznaczonym podczas lokacji miasta na przełomie XIV i XV wieku. W latach 2012-2013 zrewitalizowano płytę rynku. Zakres inwestycji obejmował m.in. przebudowę: płyty rynku, układu drogowego, chodników, oświetlenia. Wykonano również iluminację ratusza, powstały dwie fontanny, zamontowano elementy małej architektury (ławki, kosze, stojak na rowery). Natomiast w roku 2014 kompleksowo zagospodarowano rynek poprzez ustawienie na jego powierzchni ukwieconych donic i donico-ławek, montaż konstrukcji kwietnikowych. Wszystkie te działania przeprowadzono przy znacznym dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.
Głównym elementem rynku jest dawny ratusz miejski (neoklasycystyczny, zbudowany w końcu XIX w., w latach 2007-2011 kompleksowo wyremontowany). Obecnie jest to siedziba Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta. Przedmiotem działalności tej placówki jest gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie muzealiów z zakresu archeologii, etnografii, historii, sztuki regionu, a także prowadzenie działalności naukowej i oświatowej w zakresie wymienionych dyscyplin. W budynku funkcjonuje również Centrum Informacji Turystycznej świadczące usługi z zakresu kompleksowej informacji turystycznej (dane teleadresowe, informacje o możliwościach skorzystania z usług noclegowych i gastronomicznych oraz wypoczynku i spędzania wolnego czasu w regionie brzozowskim, imprezach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych).
Brzozowski rynek jest położony na ważnym szlaku turystycznym wiodącym w Bieszczady. Jest to miejsce spotkań społeczności lokalnej, organizacji imprez oraz oaza dla odwiedzających podróżników, piechurów, rowerzystów oraz miłośników fotografii. Walory rynku zachęcają do zrobienia tu przystanku i odwiedzenia atrakcji turystycznych zlokalizowanych w jego obrębie oraz w najbliższej okolicy.