Hetman Jan Sobieski zapewnił gotowość oddziałów tatarskich - znakomitych wojowników - do walki po stronie wojsk polskich poprzez nadanie Tatarom tytułów szlacheckich wraz z ziemiami. Osiedli oni w kilkunastu wsiach na Podlasiu i w części z nich mieszkają do dziś. Jedną z takich wsi są Kruszyniany, gdzie zobaczyć można jeden z dwóch istniejących w Polsce zabytkowych drewnianych meczetów.
Z zewnątrz wygląda jak wiejski kościółek z dwuwieżową fasadą, jednak zamiast krzyży wieńczą je półksiężyce. Wnętrze wyłożone dywanami, podzielone na część dla mężczyzn i dla kobiet, odpowiada zasadom religii muzułmańskiej. W części dla mężczyzn znajduje się wnęka skierowana w stronę Mekki (tzw. mihrab), w której modli się imam, czyli duchowny muzułmański. Językiem liturgicznym jest arabski i w nim napisane są kitaby (księgi religijne).
Polscy Tatarzy z czasem utracili znajomość arabskiego - zarówno języka, jak i alfabetu. Dzisiaj znają go tylko duchowni, dlatego też w księgach religijnych pod tekstami arabskimi zapisane są tłumaczenia po polsku lub białorusku.
Nieopodal meczetu, na skraju lasu znajduje się cmentarz muzułmański, czyli mizar. Na nagrobkach widnieją półksiężyce i cytaty z Koranu pisane po arabsku. Najstarsze nagrobki wykonano z głazów narzutowych, kładąc większy kamień u głowy, a mniejszy u nóg zmarłego.