Zielin jest miejscowością o średniowiecznej metryce i prawdopodobnie słowiańskim rodowodzie, pod koniec XIII w. oddaną w lenno nowomarchijskim rodom rycerskim. Nad nawsiem góruje barokowa wieża kościelna - otynkowana i z wyraźnie widoczną datą budowy „1704”. Świątynia, do której przylega jest znacznie od niej starsza. Stawiano ją na rzucie wydłużonego prostokąta jeszcze w średniowieczu. Jest prosta, kamienna, bez wyodrębnionego prezbiterium. W ścianach bocznych zachowały się ślady po dwóch ostrołukowych portalach i wąskich, powiększonych później oknach (niektóre zamurowano).
Wnętrze kościoła równie skromne ale przetrwała w nim ambona z 1692 r. ozdobiona herbem Marwitzów oraz wspaniały barokowy ołtarz z 1614 r. w typie frankfurckim. Drewniany, sześciopiętrowy, z niemałą ilością rzeźb i obrazów – przywodzi na myśl bogate fasady kamienic. Zachowały się również dwa witraże z 1883 r. (we wschodniej ścianie). W 2009 r. poddano je renowacji i zabezpieczono dodatkową szybą. Organy z 1868 r. powstały w znanym szczecińskim zakładzie Grüneberga, w którym na przestrzeni lat 1840-1945 wykonano ponad 1000 tych wspaniałych instrumentów. Działają do dziś.
Cenny jest również dzwon z 1592 r. (jeden ze starszych w woj. zachodniopomorskim) z ciekawą inskrypcją wykonaną przez ludwisarza z Chojny „ Przez ogień przepłynąłem, Daniel Schukar mnie odlał, niech błogosławienie boskie będzie ze mną”.
Wewnątrz otoczonego kamiennym murkiem terenu przykościelnego, na dawnym pomniku pierwszowojennym po 1945 r. ustawiono figurę Najświętszej Panienki. Naprzeciw niej, w ostatnich latach znalazł swoje miejsce pomnik papieża Jana Pawła II.