W dzielnicy Dąbrowy Górniczej, Tucznawie, w jej centrum, przy ul. Pilota Majora Ludwika Idzikowskiego, stoi kaplica, mające swe pochodzenie z I. połowy XIX wieku. Na dawnych zdjęciach (mogę się mylić..), nawet tych, które mogły być wykonane jeszcze w 2013 roku, a należące już do archiwalnych - widać, iż bryłę kaplicy tworzyły dwie jej części: od frontu drewniana, od połowy zaczynała się część murowana. Ta drewniana, po ostatniej renowacji została być może rozebrana ze względu na kiepski stan techniczny, co widać niemal na każdym zdjęciu archiwalnym.
Obecnie jest to budowla murowana, otynkowana współczesnym tynkiem, chyba mineralnym, jasnego koloru. Wzniesiona jest na rzucie zbliżonym do kwadratu, zamknięta półokrągłą ścianą, tworzącą coś w rodzaju absydy. Cała bryła przekryta jest adekwatnym dachem do jej kształtu i tworzy jednolitą konstrukcję. Dach pokryto nowym gontem drewnianym, o brązowym odcieniu. Na kalenicy dachu widoczna jest drewniana wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona zdobionym krzyżem, osadzonym na iglicy.
Elewacje nie są w jakiś sposób zdobione, jedynie frontowa posiada lekko wysunięty gzyms schodkowy, dzielący ją między ścianką szczytową o częścią, w której osadzono być może już współczesne skrzydło drzwiowe. Na ściance szczytowej widoczna jest coś w rodzaju małej kapliczki skrzynkowej zwieńczona małym krzyżykiem.
W lutym 1863 roku, niedaleko kapliczki zatrzymał się jeden z oddziałów powstańców styczniowych, działający na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, mający za zadanie rozmontować pobliskie tory kolejowe, leżące niedaleko kapliczki. Być może są to tory, które biegną przez niedaleki wiadukt, oczywiście w chwili obecnej są one rozbudowane.
Niestety, kapliczka jest zamknięta drzwiami pełnymi, stąd nie można określić komu jest poświęcona...