W dużej wsi na północnych krańcach Jezioraka mieszkał i tworzył jeden z najpoczytniejszych pisarzy powojennej Polski. Kto nie zna Pana Samochodzika i jego cudownego wehikułu?
Twórca postaci detektywa-muzealnika, Zbigniew Nienacki, przeżył w Jerzwałdzie 27 lat. Większość pełnych przygód tomów napisał w domu z czerwonej cegły, pierwszym po prawej od strony Iławy (nr 51). Pisarz nigdy nie opuścił swojego ukochanego miejsca na ziemi - na jerzwałdzkim cmentarzu znajduje się jego skromny grób.
Nienacki chętnie umieszczał w swoich powieściach istniejące rzeczywiście miejsca. Wiele przygód "Pana Samochodzika" rozgrywa się w okolicach Jezioraka. Sam Jerzwałd został przez niego sportretowany w książce o zupełnie innym charakterze. Chociaż trudno w to uwierzyć, ta pełna spokoju wieś jest pierwowzorem Skiroławek, miejsca akcji najsłynniejszej powieści erotycznej PRL. Szczegóły oczywiście się różnią, ale bez trudu można zidentyfikować młyn, w którym raz do roku mieszkańcy Skiroławek odbywali orgię "mieszania krwi". Być może w przyszłości powstanie w nim hotel.
Zbigniew Nienacki często dawał wyraz swojemu zafascynowaniu przyrodą Mazur. W "Panu Samochodziku i Winnetou" silnie zaakcentował potrzebę jej ochrony. Na pewno cieszyłby się wiedząc, że właśnie w Jerzwałdzie ma swoją siedzibę Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
Celem oryginalnego ogrodu botanicznego, utworzonego obok budynku dyrekcji parków, jest zapoznanie wszystkich chętnych z bogactwem okolicznego krajobrazu. Na niewielkiej powierzchni odtworzono cztery typowe siedliska: las mieszany, las ubogi, staw oraz bagno. W ogrodzie rośnie ponad dwieście gatunków roślin. Kto zapamięta chociaż niektóre, na pewno podczas wycieczki zaimponuje znajomym.
Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich
Jerzwałd 62
tel. 0-89-758-85-27