Pierwotnie zmarłych chowano na cmentarzu przy kościele. W 1784 r. cesarz Józef II kierując się względami higieniczni-zdrowotnymi wydał zakaz chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych i nakazał ich likwidację. W związku z tym kolejna nekropolia założona została na przełomie XVIII/XIX wieku w centrum miejscowości i pod koniec XIX w. musiała zostać z tych samych względów również zamknięta.
Pod koniec XIX w. nowy cmentarz parafialny założony został na skraju miejscowości, naprzeciw wzgórza Hulina leżącego po drugiej stronie Grajcarka stąd jego popularna nazwa cmentarza "Pod Huliną" Na cmentarzu znajdują się między innymi groby osób, które w znaczny sposób przyczyniły się do rozwoju uzdrowiska:Jana Kalinowskiego - dyrektora uzdrowiska, Artura i Anny Wernerów - założycieli Klubu Sportowego Pieniny, rodziny Kołączkowskich - lekarzy i zarządców uzdrowisk szczawnickich, Michała Słowika-Dzwona - poety i pisarza czy grobowiec ks. kanonika Jana Kozioła.
Znajduje się tutaj również zbiorowa mogiła - pomnik żołnierzy Armii Krajowej z oddziału "Wilka" poległych w czasie niemieckiej obławy 21 lutego 1944 roku na Przysłopie. Na mogile - pomniku znajduje się:Krzyż Walecznych z napisem: "NA POLU CHWAŁY 1944”, tablica inskrypcyjna poświęcona poległym żołnierzom oraz płyta z białego marmuru z Krzyżem Walecznych, na której umieszczony został napis: "SPOCZYWAJĄCYM 5 ŻOŁNIERZOM A.K./ POLEGŁYM DNIA 21.II.1944 NA PRZYSŁOPIE /ORAZ WSZYSTKIM POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ /W WALCE Z HITLEROWSKIM NAJEŹDŹCĄ/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”. Mogiłę wieńczy krzyż z figurką ukrzyżowanego Chrystusa. W mogile spoczywają: strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk” i strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”. Ciało pchr. Bolesława Durkalca spoczywa w rodzinnym grobowcu razem z: Ernestem - oficerem W.P., Heleną - żołnierzem A.K. oraz Marią Zawadzką - żołnierzem A.K. Znajdują się tutaj również groby kurierów A.K. oraz groby ratowników górskich pienińskiego GOPR-u oznaczone emblematami z niebieskimi krzyżami.
Przy wejściu na cmentarz znajduje się przeniesiona w 2006 r. kapliczka poświęcona konfederatom barskim, którzy zginęli w pobliżu w 1770 roku. Poprzedni kapliczka znajdowała się w rejonie "Kociego Zamku" przy ul. Głównej.