Na skraju południowej części Parku Dolnego w 1890 r. wzniesiona została grota poświecona marszałkowi Sejmu Galicyjskiego Mikołajowi Zyblikiewiczowi. Grota wykonana jest z kamienia polnego, do otynkowanego wnętrza prowadzi arkadowe wejście. Wewnątrz sztucznej groty umieszczona została pamiątkowa tablica z brązu z wizerunkiem dr. Zyblikiewicza autorstwa Józefa Nałęcza-Hakowskiego - medaliera, artysty-cyzelera.
Pomnik - grota od początku powstania budził kontrowersje, jednym się podobał innym nie przypadł do gustu. Krytycznie do groty odniósł się Karol Estreicher - historyk literatury i teatru, który po wzniesieniu pomnika nazwał go muszlą dla suflera oraz twierdził, że potrzeba tylko kilku zim, a śnieg i mróz go rozsadzą. Jak widać bardzo się pomylił, a grota jest ciekawym elementem Parku Dolnego.
Dr. Mikołaj Zyblikiewicz (1823 - 1887) adwokat, polityk, prezydent Krakowa pełniąc funkcję marszałka Sejmu usilnie działał na rzecz rozwoju Szczawnicy. To dzięki niemu została ukończona budowa drogi ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru przebiegającej wzdłuż przełomu Dunajca.