Kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów stoi w samym centrum miasta przy ulicy Lubelskiej. To jeszcze jeden piękny przykład XVIII-wiecznej architektury barokowej w Chełmie. W cieniu rosnących na przykościelnym terenie jesionów stoi zapomniany żołnierski krzyż. Krzyż niezwyczajny, bo postawiony w lipcu 1944 r. przez żołnierzy 10 Pułku Wojska Polskiego, pod którego parasolem instalował się wówczas w mieście rząd komunistyczny. Ten drewniany krzyż przynieśli żołnierze nieprzymuszeni rozkazem. Trudno dziś dociec, czy było to tylko niedopatrzenie oficera politycznego, czy też początkowo w "ludowym" wojsku do kwestii używania symboliki sakralnej podchodzono z dużą pobłażliwością. Niełatwo zrozumieć tamte czasy, których symbolem w Chełmie jest zarówno drewniany żołnierski krzyż, jak i wydrukowany właśnie tutaj egzemplarz komunistycznego Manifestu PKWN.
Nieopodal kościoła Rozesłania Świętych Apostołów, w dawnym klasztorze pijarów mieści się Muzeum Chełmskie, z galerią sztuki współczesnej i salami wystawowymi.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykla lubelskie
Kościół jest światowej klasy zabytkiem architektury sakralnej. Ufundowany przez Andrzeja i Mariannę Wolskich oraz starostę chełmskiego Wacława Rzewuskiego, został zbudowany wg. projektu Pawła Fontany, pod kierunkiem Tomasza Rezlera i Gotfryda Szulca, w latach 1753-1763.
Kościół jest późnobarokowy, zwrócony fasadą ku północy, murowany z cegły, otynkowany, ma korpus na rzucie wydłużonego ośmioboku z wieńcem kaplic i dwiema ustawionymi w fasadzie wieżami oraz prostokątnym prezbiterium.(piotrek1)