Pierwsza wojna światowa dość łaskawie obeszła Jeziorany i główny front walk rozgrywał się bardziej na południe od tej miejscowości. Ważniejsze potyczki odbyły się 31 sierpnia 1914 r. pod Tłokowem, oraz 26 sierpnia 1916 r. pod Zerbuniem. Po zakończeniu działań wojennych typowym świadectwem tamtych wydarzeń był pomnik poświęcony poległym żołnierzom wzniesiony w 1925 r. oraz kwatera wojenna na miejscowym cmentarzu. Niestety jak większość podobnych monumentów na tych terenach pomnik został zniszczony w 1945 r., mogiły żołnierskie zachowały się do dziś.
Kwatera usytuowana jest w zachodniej części cmentarza komunalnego, wzdłuż linii muru przy głównej bramie. Zbiorowe mogiły otoczone są krawężnikami z kostki granitowej, na każdej rząd drewnianych krzyży z nazwiskami poległych a całość otoczono tujowym żywopłotem. Kwatera kryje szczątki 46 żołnierzy; 34 żołnierzy armii niemieckiej i 12 żołnierzy armii rosyjskiej. Polegli oni w walkach w okolicy miasta lub zmarli w miejscowym lazarecie.
Ogólny stan tego miejsca jest dobry o czytelnym układzie, 18 nagrobków jest zidentyfikowanych. W środkowej części całego założenia umieszczona jest tablica pochodząca prawdopodobnie ze wspomnianego nieistniejącego już pomnika. Tablica upamiętnia poległych mieszkańców wsi Kalis, Lekity, Ustnik, Tłokowo, Modliny oraz Potryty.
Warto nadmienić że cała ta komunalna nekropolia posiada bardzo ciekawe ogrodzenie, wyróżnia się szczególnie brama główna. Z tego powodu m.in. cmentarz wraz z kwaterą wojenną w roku 1987 wpisany został do rejestru zabytków.