Jagłowo – to niewielka, wyjątkowo malowniczo położona wieś w powiecie augustowskim. Założona została pod koniec XVI wieku jako pierwsza miejscowość w Puszczy Jaminy. Jej zabudowania rozciągają się bezpośrednio wzdłuż brzegu rzeki Biebrzy na piaszczystym grądzie, a najbliższe otoczenie stanowią rozległe przestrzenie łąk i mokradeł Biebrzańskiego Parku Narodowego – największego spośród 23 polskich parków narodowych. Na tych naturalnych pastwiskach pasą krowy i konie.
Biebrza jest jednak rzeką kapryśną, rządzącą się swoimi prawami. Często opuszcza swoje koryto tworząc ogromne rozlewiska. Nie pozwalając na ujarzmienie, zmusza mieszkańców wsi do dostosowania się jej warunkom. Czekają więc spokojnie, aż wody opadną w razie potrzeby wykorzystując przycumowane u brzegów łodzie.
Krajobraz tej biebrzańskiej wsi ma klimat, który w innych częściach Polski i Europy od dawna jest już przeszłością. Do dziś zachowały się drewniane domostwa stanowiące przykłady budownictwa ludowego. Nadmienić należy, że przez wieś przebiegała granica pomiędzy ruskim a mazurskim obszarem językowym w związku z czym jest to miejsce ciekawe ze względów etnograficznych. W środku wsi znajduje się urokliwa, zadbana drewniana Kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju z 1943 roku.
Jagłowo – to „żywa wieś skansen” o bardzo „nadszarpniętej” kondycji, który (jeżeli nic się nie zmieni) nie przetrwa bez konserwacji lecz ulegnie zniszczeniu w ciszy i zapomnieniu. Niewiele się bowiem pisze w przewodnikach o tym niezwykłym miejscu, a turystom przypadkowo tu trafiającym widok zapiera dech w piersiach. Dodatkowym atutem jest fakt, że wieś położona jest wśród Bagien Biebrzańskich uznanych za jedną z najważniejszych w kraju i Europie Środkowej ostoję ptaków wodno – błotnych.
Wiosną, podczas trwania ptasich przelotów i godów można być świadkiem wielu niezwykłych widowisk. Wtedy to również nad rozlewiskami Biebrzy rozlega się odgłos kluczących po niebie żurawi, dzikich gęsi, kaczek oraz innych ptaków. Wśród bagien i na okolicznych podmokłych łąkach zobaczyć można łosie, jelenie, sarny, lisy, jenoty, kuny i inne dzikie zwierzęta. Dzięki tym walorom Biebrzański Park Narodowy odwiedza wielu przyrodników z całego świata. W odległości kilku kilometrów od Jagłowa znajduje się pierwsza śluza na Kanale Augustowskim – Dębowo. Rzeką Biebrzą organizowane są spływy kajakowe oraz spływy tratwami stanowiące wspaniałą atrakcję turystyczną.
Do Jagłowa można dojechać od Białobrzegów koło Augustowa, Sztabina oraz Dolistowa.
Warto odwiedzić to miejsce.