Parzęczewo, dziś jedna z wsi gminy Kamieniec, odegrało ważną rolę w czasie Powstania Wielkopolskiego. Mieszkańcy miejscowości oraz okolic wzięli aktywny udział w wyzwalaniu Wielkopolski z pruskiej niewoli. Tutaj powstał oddział powstańczy w sile około 500 żołnierzy nazwany Baonem Parzęczewskim.
Powstańcy zebrali się 1 stycznia 1919 r., a dwa dni później odbył się uroczysty apel i zaprzysiężenie oddziału przy kościele parafialnym. W czasie walk z oddziałami pruskimi zginęło kilkudziesięciu powstańców z terenu gminy Kamieniec. W pierwszych latach XXI wieku narodziła się inicjatywa uczczenia ich pamięci pomnikiem. Zamysł udało się zrealizować w 2011 r.
Pomnik Powstańców Ziemi Kamienieckiej odsłonięto 19 listopada 2011 r. przy pięknym drewnianym kościele parafialnym w Parzęczewie, w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej odbył się apel i zaprzysiężenie Baonu Parzęczewskiego. Na dwóch tablicach umieszczono imiona i nazwiska poległych oraz miejscowości, z których pochodzili. Pomnik wieńczy stylizowany orzeł.