Jeśli wierzyć legendom, po golubskim zamku snują się tłumy duchów. Jest wśród nich krzyżacki komtur, Anna Wazówna, zakochany zakonnik i piękna golubianka, nie wspominając o duchach nieszczęśników torturowanych kroplą wody, co było specjalnością katowni golubskiego zamku.
Zamek wybudowany został w latach 1296-1306 przez zakon krzyżacki jako warowna siedziba komtura. Piękny, do dziś zachowany renesansowy kształt nadała zamkowi Anna Wazówna - siostra króla Zygmunta III, w latach 1616-1623 gruntownie przebudowując gotycką warownię. Dzisiaj na zamku zarządzanym przez Oddział PTTK w Golubiu-Dobrzyniu znajduje się Muzeum Regionalne, hotel turystyczny i hotel o podwyższonym standardzie, a w zamkowych piwnicach - kawiarnia "Rycerska".
W całej Polsce golubski zamek słynie z lipcowych Międzynarodowych Turniejów Rycerskich i Sylwestrowych Balów Sław. Co roku na balu gości też duch Anny Wazówny, czyli aktualnie panująca Miss Polski. Przy zamku działa Szkoła Rycerska - ośrodek jeździecki organizujący letnie obozy rycerskie. Bilet wstępu na dziedziniec zamku uprawnia także do zwiedzenia niektórych pomieszczeń, będących w gestii Muzeum Regionalnego. Radzimy omijać zamkowe końskie schody - ponoć kto po nich przejdzie pieszo, zarży jak koń w najmniej odpowiednim momencie.