Wieś położona w zachodniej części Gminy Biłgoraj. Pierwotnie nosiła nazwę Ciosmaki od nazwiska pierwszych osadników – założycieli. Pierwsza wzmianka o Ciosmakach pochodzi z 1703 r. Tak się zaczyna historia tej leśnej wioski . 15 czerwca 1944 r. miała tu miejsce bitwa pomiędzy partyzantką, która wyszła z okrążenia na Porytowym Wzgórzu, a oddziałami kawalerii niemieckiej i Kałmukami w służbie "cesarza Adolfa".
A tak to opisuje uczestnik tych wydarzeń Edward Gronczewski "Przepiórka": "serie strzałów z broni ręcznej i maszynowej przerwały naradę... Zauważyliśmy, że od strony Huty Krzeszowskiej cwałuje przez pola, wzdłuż drogi do Ciosm , kilkudziesięciu kawalerzystów niemieckich... Szmechta dzielnie powstrzymał natarcie nieprzyjaciela... Momentalnie sformowaliśmy nasze oddziały i weszliśmy w las... Prawie kilometrowa tyraliera ostrożnie zbliżała się do pól dzielących wieś Ciosmy od lasu. W pewnej chwili natknęliśmy się na tyły wojsk nieprzyjaciela... Brawurowe natarcia załamały opór nieprzyjaciela. W przeciągu paru minut zlikwidowaliśmy kilkudziesięciu Kałmuków z niemieckiego odwodu. Zdobyliśmy całe tabory ze sprzętem... oraz osiodłanych 140 koni."
Bibliografia: autor Edward Gronczewski, seria Żółty Tygrys; tytuł "Ostatnie Boje", rok wydania 1972.
Straty partyzantów w/g Przepiórki to siedmiu zabitych i kilkunastu rannych. Na skraju wsi znajdziemy pomnik poświęcony ofiarom wojny oraz partyzantom poległym na tym terenie. Sama bitwa rozegrała się na południe od wsi Ciosmy