3 stycznia 1897 r. urodziła się w Lipnie Apolonia Chalupec. Była córką Polki, Eleonory z Kiełczewskich i pochodzącego ze Słowacji Roma (Cygana), Jerzego Chalupca. Jej nazwisko z czasem spolszczono na Chałupiec. Cały świat pamięta ją jako Polę Negri, jedną z największych gwiazd kina wszech czasów.
Lipno opuściła w wieku 7 lat. Premiera jej pierwszego polskiego filmu odbyła się w Warszawie w 1914 r. Potem przyszły sukcesy w filmach niemieckich. Gdy w latach 20. XX w. podbiła Hollywood, nie miała równych sobie wśród gwiazd kina tamtego okresu. Wiodła burzliwe życie w salonach Ameryki, do których wniosła nowe zwyczaje. Pokazała kobietom, że można malować paznokcie u stóp, stosowała odważny makijaż własnego pomysłu, lansowała botki na wysokich obcasach. Romansowała z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. Była dwa razy zamężna, z polskim hrabią i gruzińskim księciem. Jej nieprzeciętna uroda i osobowość kształtowały za pośrednictwem srebrnego ekranu postawy milionów kobiet na całym świecie. Była idolem epoki, przykładem spełnienia amerykańskiego snu dla wszystkich ruszających za ocean w nadziei odniesienia sukcesu.
W dzisiejszym Lipnie odnajdziemy dwa ślady związane z Polą Negri. W Miejskim Centrum Kultury jest izba pamięci aktorki (ul. Piłsudskiego 22, czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-18). W niewielkim pomieszczeniu za kotarą zebrano fotosy i fotografie, filmowe plakaty i wycinki z gazet. Można obejrzeć ocalały fragment amatorskiego filmu przedstawiającego Polę i Charliego Chaplina. W sprzedaży są pamiątkowe zdjęcia i ładnie wydany folder. Kilka dawnych sprzętów, suknie na wieszakach, lustro i boa z piór czynią izbę niezwykle sympatycznym miejscem, mimo skromności założenia. To dowód wdzięcznej pamięci, jaką mieszkańcy żywią dla najsłynniejszej lipnianki.
Na ścianie budynku Miejskiego Centrum Kultury wmurowano tablicę poświęconą Poli Negri. W uroczystości jej odsłonięciauczestniczył prezes największej polskiej firmy, Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A., Igor Chalupec. Uczcił w ten sposób pamięć swojej ciotki. Drugi ślad wiążący się z rodziną słynnej aktorki znajduje się przy placu Dekerta, w centrum miasta. Na maszcie ponad budynkiem urzędu miejskiego można dostrzec blaszaną sylwetkę trąbiącego aniołka, z datą: 1878. Wykonał ją blacharz, Jerzy Chalupec, ojciec Poli Negri.
Szkoła prezydenta.
Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 r. w Popowie (gmina Dobrzyń nad Wisłą, powiat lipnowski). W Lipnie przyszły prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pobierał nauki. Tu zdobył zawód elektryka, kończąc klasę mechanizacji rolnictwa na poziomie zasadniczym w miejscowym Zespole Szkół Technicznych. Na ścianie budynku przy ulicy Okrzei (blisko Parku Miejskiego im. Gabriela Narutowicza) znajdziemy tablicę upamiętniającą Lecha Wałęsę - laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 r.