Piechoty to wieś w powiecie mieleckim położona na Nizinie Nadwiślańskiej. Ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z okresu prehistorycznego tj. 12000-7900 lat p.n.e. W dokumentach pojawia się w 1660 roku jako wieś królewska. Najbliższy kościół znajdował się w Padwi Narodowej i z tego powodu mieszkańcy wznieśli własną, sporych rozmiarów kaplicę.
Budowa przebiegała etapami. Gdy rozpoczęła się I wojna światowa, mury już były wzniesione ale wzgórze zajęło wojsko jako punkt obserwacyjny. W okresie międzywojennym zdołano nakryć kaplicę dachem ale w czasie kolejnej wojny wzgórze znowu było punktem obserwacyjnym. Największe jednak zniszczenia dokonały się podczas wyzwalania tych terenów przez wojska sowieckie. Wówczas to Niemcy bombardowali wioskę i okolicę a kaplica doznała poważnych uszkodzeń.
Powojenną odbudowę rozpoczęto dopiero w roku 1949. Wieżyczkę, aluminiową blachą z zestrzelonego samolotu niemieckiego pokrył stolarz Franciszek Pluta, a metalowy krzyż do niej wykonał kowal Ignacy Głowa. Msze zaczęły się odbywać w roku 1950. Wewnątrz kaplicy znajduje się ponad 150-letnia drewniana figura Matki Boskiej Niepokalanej. Figura metrowej wysokości jest wyrzeźbiona w jednym pniu, prawdopodobnie lipy i jest pusta w środku. Według źródeł pisanych „wzięta była z drzewa i przeniesiona do kaplicy”. Z powodu oddania wiernym nowych kościołów w pobliskich wsiach została ograniczona mszalna funkcja kaplicy w Piechotach.
Po kolejnym remoncie w latach 2002-2004 w kaplicy raz w roku odprawiana jest Msza Święta Wotywna i odbywa się poświęcenie pokarmów wielkanocnych.