Plac Najświętszej Marii Panny w Kielcach pochodzi z 1803 roku. Na jego południowej pierzei znajduje się Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP. Zaś od strony zachodniej budynek dawnego zajazdu stojący w bezpośrednim sąsiedztwie wczesnobarokowego pałacu biskupów krakowskich. Obok obiektu niegdyś stały jeszcze murowane wielkie piwnice piwne i stajnie. Nieco dalej znajduje się granitowy głaz z tablicą upamiętniający księdza Piotra Ściegiennego.
Pomiędzy ul. Dużą i Małą stoi XIX wieczny budynek plebanii. W pierzei północnej placu stały jeszcze kiedyś domy bakalarza, organisty,kantoria itp... We wschodniej pierzei placu już przy ul. Jana Pawła II znajduje się XVIII wieczny budynek Kurii Biskupiej. W 1999 roku w pobliżu kurii diecezjalnej, przed Bazyliką, stanął pomnik księdza Jerzego Popiełuszki.
Od XIX wieku Plac Najświętszej Marii Panny był miejscem targowym. Dwa razy w tygodniu we wtorki i piątki odbywały się tu jarmarki, a także w niedziele i odpusty. Plac służył zgromadzeniom, tu odbywały się także uroczystości religijne. Po wojnie urządzono na nim zieleniec. Obecnie jest po modernizacji której głównym celem było przywrócenie dawnego charakteru tego miejsca.