W dzielnicy Zawodzie w 1928 roku na pastwiskach nad Kucelinką grupa entuzjastów sportu motorowego rozpoczęła budowę stadionu sportowego wg projektu inż. Stanisława Domaszewskiego. Lecz z braku pieniędzy w latach 30-tych ub. wieku zdołano wyszykować tylko boisko. Dopiero w 1946 roku nastąpiło oficjalne otwarcie toru żużlowego i odbyły się zawody o mistrzostwo miasta. W roku 1950 zespół, już pod oficjalną nazwą CKM Włókniarz awansował do I ligi.
Następują lata przebudów i modernizacji, po których ponowne wielkie otwarcie miało miejsce w sierpniu 1956 roku. W tamtych latach, podczas meczu z Górnikiem Rybnik, po raz pierwszy w roli spikera wystąpił Jan Ciszewski. W połowie lat 60-tych, dzięki kolejnym inwestycjom, stadion stał się w miarę nowoczesnym obiektem. Na trybunach zamontowano drewniane ławeczki, a na koronie stadionu pojawiła się wieża sędziowska wraz z wymaganą sygnalizacją. W 1975 roku po raz pierwszy stadion w Częstochowie gościł finalistów Indywidualnych Mistrzostw Polski. Kolejne zawody tej rangi kibice mogli oglądać w 1997 i 2004 roku. Pod koniec lat 90-tych w kilku sektorach pojawiły się plastykowe krzesełka. W 2003 roku podczas finałowego meczu o złoty medal DMP z Apatorem Toruń padł rekord frekwencji - 22 tysiące kibiców. Lecz kolejne drobne zaniedbania i lata eksploatacji odbiły się na kondycji stadionu.
W 2005 roku Urząd Miasta wraz z Prezydentem T. Wroną podjął decyzję o modernizacji, ponieważ PZM zarządził, aby w 2006 roku wszystkie stadiony extraligi posiadały sztuczne oświetlenie, plastykowe krzesełka na trybunach oraz monitoring. We wrześniu 2005 roku, po wygraniu przetargu przez CZPBP „Przemysłówka”, prace na obiekcie ruszyły w ekspresowym tempie. Gruntownie zmodernizowano trybuny stadionu, nagłośnienie i monitoring a w marcu 2006 roku po raz pierwszy rozbłysło światło z 26 masztów rozmieszczonych na szczycie korony. Oficjalne otwarcie stadionu nastąpiło 17.04.2006 roku.
Obiekt składa się z toru żużlowego o długości 368 metrów, trybun z miejscami siedzącymi dla 16 850 kibiców, budynków administracyjnych, parkingów oraz urządzeń infrastruktury technicznej. W części wschodniej widowni przystosowano 11 miejsc dla osób z upośledzeniem ruchowym. Na terenie okalającym obiekt w każdą niedzielę funkcjonuje giełda towarowa.
Miejski Stadion „ARENA CZĘSTOCHOWA” 42-202 ul. Olsztyńska 123/127, Częstochowa