Ten mały lecz urokliwy las bukowy wyrósł na części stromego, wapiennego zbocza, okraszonego licznymi ostańcami. Teren o powierzchni prawie 53 ha, leżący przy gruntowej drodze z Gorzkowa Starego do Bystrzanowic, objęto ochroną w 1996 roku.
W południowo - wschodniej części rezerwatu występują strome i głębokie wąwozy, których zbocza porasta i umacnia przed erozją leśna roślinność. W drzewostanie rezerwatu dominuje buk zwyczajny w wieku 30-65 lat, przemieszany z dębami, brzozami i osiką; można też natrafić na okazy lipy czy jawora. W części północno - zachodniej rezerwatu, na zacienionych zboczach występuje buczyna sudecka. Na stromych stokach pokrytych warstwą ściółki bukowej, rozwinęły się pomiędzy skałami duże i zwarte skupiska mchów.
Rezerwat to piękna ilustracja obszaru Gór Gorzkowskich, wyrastających na wschód od Janowa. Jest to teren idealny dla niezbyt forsownych spacerów w scenerii przypominającej kopy Beskidów. Wspaniały jest także pejzaż widoczny na południowy zachód od rezerwatu. Na tle nieba rysują się odsłonięte Wzgórza Trzebniowskie - łagodne wzniesienia z kępami krzaków, małymi zagajnikami i gdzieniegdzie upiększone białymi skałami.
Aby te przyrodnicze atrakcje zobaczyć, ocenić i docenić, wystarczy przyjechać do Gorzkowa Starego. Znajdziemy tu bez trudu schludne kwatery a na wybrednych gości czeka pięknie odrestaurowany dworek w pobliskich Bystrzanowicach.