Chmielnicka synagoga była kiedyś jedną z najładniejszych świątyń żydowskich w regionie. W przededniu II wojny światowej Żydzi w Chmielniku stanowili około 80 % ludności. Żydów w Chmielniku już dawno nie ma, ale synagogę odremontowano, a jej wnętrze przekształcono w nowoczesny Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego. Jak założył projektant Mirosław Nizio, aby świątynia stanowiła jedynie tło dla tego, co znajdzie się wewnątrz - chyba się udało...
W języku jidysz słowo "sztetl" oznacza miasteczko. Pojęcia tego używa się opisując miejsca osadnictwa żydowskiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Ten niezwykły obiekt to centrum wiedzy o około stu sztetlach przedwojennego województwa kieleckiego zamieszkałych kiedyś wspólnie przez dwie kultury - polską i żydowską. Obiekt ma dwie kondygnacje ekspozycyjne.
Parter to główna sala ekspozycyjna, w jej centralnym miejscu znajduje bima, a także sala konferencyjna i biblioteka multimedialna. W dawnym babińcu na piętrze znajduje się sala estradowa. Centralnym elementem wystawy jest szklana bima - unikat - jedyna taka na świecie. Bima to miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę, dzisiaj służy m.in. różnym ekskluzywnym prezentacjom. Już sama bima jest wielką atrakcją dla odwiedzających to miejsce.
Oprócz tego przeróżne atrakcje multimedialne - wygaszane ekrany, wirtualne mapy, pamiątkowe ekspozycje i wiele innych. To bardzo ciekawa oferta dla turystów przybywających do Chmielnika. Organizowane są również różne warsztaty szkolne, cykliczne wystawy i koncerty. Dla mnie zbyt mało pamiątek ekspozycyjnych, taki niedosyt wyobraźni, pragnienie dotknięcia czegoś - ale to tylko moje skromne zdanie.
Ceny biletów: normalny - 10 zł , ulgowy 6 zł.