Budynek plebanii został wzniesiony obok kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. Jest to obiekt z wyglądu przypominający dworek. Zbudowany na początku XIX wieku na planie prostokąta, parterowy z balkonem wspartym na sześciu ozdobnych filarach.
W plebanii na początku I wojny światowej, za sprawą Katarzyny Berger - babki i przyrodniej siostry ówczesnego proboszcza ks. Józefa Radoniewicza - zamieszkała Helena, matka Kantora wraz z córką Zofią. W starej plebanii 6 kwietnia 1915 r. przyszedł natomiast na świat Tadeusz Kantor. Wraz z siostrą, mamą i babcią spędził tutaj pierwsze 6 lat życia. W 1921 roku po śmierci księdza Rodoniewicza rodzina Kantorów musiała opuścić plebanię. Po opuszczeniu plebanii zamieszkali najpierw w wynajętym mieszkaniu przy wielopolskim rynku, a następnie w 1922 r. w nowym domu swej siostry Józefy Milanowej. W 1924 r. Helena Kantor wraz z dziećmi opuściła Wielopole Skrzyńskie i przeniosła się do Tarnowa.
W 1990 roku stara plebania została opuszczona przez parafię. Zrodził się wtedy pomysł utworzenia tutaj izby pamięci lub muzeum poświęcone sławnemu Wielopolaninowi jakim był niewątpliwie Tadeusz Kantor. 26 maja 1996 r. została otwarta Izba Pamięci Tadeusza Kantora. Niestety z uwagi na zły stan techniczny obiektu "Izba pamięci" wkrótce została zamknięta.
W pierwszych latach XXI wieku po remoncie w starej plebanii umieszczono w niej Ośrodek Dokumentacji Historii Regionu im. Tadeusza Kantora.