Buczek jest niewielką gminą wiejską położoną w województwie łódzkim. Data jej powstania nie jest bliżej określona. Przypuszcza się, że dobre tereny uprawowe przyciągały ludzi do osiedlania się na nich i mogło to nastąpić w okresie powstawania państwa polskiego. Najstarsza wzmianka o Buczku pochodzi z zapisków kronikarza Jana Długosza, który pisał: "w 1354 r. arcybiskup gnieźnieński nadał dziesięcinę parafii w Pabianicach ze wsi Kociszewa znajdującej się w pobliżu miejscowości Buczek". Prawa miejskie miejskie nadał miejscowości król Zygmunt Stary. Tyle pokrótce z historii.
A jaki dziś jest Buczek? Od lat słynie z uprawy truskawek, które są hodowane na około 290 hektarach i z tego też powodu jest corocznie organizowane Święto Truskawki. Jego początki sięgają 1997 r. Początkowo impreza ta miała charakter wojewódzki, a od 2015 r. przybrała rozmiar ogólnopolski. Główną bohaterką święta jest oczywiście dorodna truskawka ukazana w różnych możliwych sposobach jej wykorzystania m.in. jako dżem, ciasto, zupa, nalewka... palce lizać :)
Święto Truskawki ubarwione jest również imprezami dodatkowymi: sportowymi, koncertami muzycznymi, stoiskami handlowymi z rękodziełem ludowym i gastronomicznym. Zapraszam do odwiedzenia tej "Truskawkowej Krainy".
Ciekawostki:
W latach 1949-1950 na terenie Buczka (teren szkoły) odkryto cmentarzysko szkieletowe z kilkunastoma grobami z XI w.
Od 2014 r. w Buczku jest rozgrywany finał Mistrzostw Polski i Puchar Polski Enduro.