Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego – tak brzmi oficjalna nazwa placówki zlokalizowanej w wyremontowanym budynku starej plebanii. Wędrówki śladami Mistrza Jana warto rozpoczynać właśnie z tego miejsca. Nie ma tu może zbyt wielu pamiątek związanych bezpośrednio z tym wielkim poetą, ale za to bardzo kompetentni pracownicy opowiedzą o interesujących faktach z jego życia. Obejrzeć można ciekawie zaprezentowane na jednej ze ścian drzewo genealogiczne rodziny Kochanowskich, barokowy ornat z herbem Korwin, którym pieczętował się Jan z Czarnolasu, kielich z 1661 r. ofiarowany zwoleńskiemu kościołowi przez bratanka poety, Hieronima.
Sam budynek powstał w 1922 r. Mieszczą się w nim dzisiaj m.in. cztery sale wystawiennicze w których – oprócz pamiątek dotyczących rodziny Kochanowskich - zgromadzono regionalia będące głównie od darami miejscowych parafian, eksponaty związane z historią zwoleńskiego kościoła oraz egzotyczne przedmioty pochodzące z misyjnej działalności księży z diecezji radomskiej. Zobaczyć można również kilka dzieł Wincentego Flaka - niezwykłego rzeźbiarza ludowego z Zielonki Nowej koło Zwolenia.
Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego szukać należy przy ul. Kard. Wyszyńskiego 30. Od maja do września czynne jest od wtorku do piątku między 8:00 a 16:00, w sezonie zimowym (październik-kwiecień) o godzinę krócej - od 8:00 do 15.00. W soboty od 10:00 do 13:00. W ramach zwiedzania można oglądać wnętrze kościoła i kryptę Kochanowskich. Szczegółowe informacje na stronie www.parafiakrzyza@zwolen.com.pl
Ciekowostka:
Oprócz rzeźby w drewnie Wincenty Flak uprawiał też snycerstwo dekoracyjne. Prezydentowi Mościckiemu podarował rzeźbioną szafę, Marszałkowi Piłsudskiemu - duży, rzeźbiony obraz z motywami oręża polskiego, orłami w koronie i postacią samego Marszałka, a cesarzowi Austrii – tron i koronę z portretami cesarskiej pary. W kościele warto zobaczyć dużą rzeźbę z godłem Polski i Józefem Piłsudskim.