Raszujka (dawniej Rachujka od słowa rachować) to wieś w gminie Chorzele w powiecie przasnyskim, której miano związane jest z legendą o kupcu, który liczył ziarna pszenicy. Wieś położona w otoczeniu lasów o różnorodnym drzewostanie. Kapliczkę, która jest bez wątpienia wizytówką wsi, wystawiono w 1948 roku w miejscu, w którym stał stary, drewniany krzyż.
Prace związane z jej budową trwały od wiosny do jesieni. Motywami przewodnimi jej powstania były: podziękowanie Bogu za uratowanie życia mieszkańców podczas II wojny światowej oraz prośba o ochronę przed wszelkimi kataklizmami i niebezpieczeństwami. Odnawiana była dwukrotnie w latach 1996 i 2004. Raszujska ceglana, piękna kapliczka złożona jest z trzech wież, z których każda zwieńczona jest żelaznym krzyżem. Tylko na środkowym jest pasyjka. Dwa boczne nie posiadają tejże, gdyż są odzwierciedleniem krzyży, na których skonało dwóch łotrów. Całość symbolizuje akt Ukrzyżowania.
W trzech wnękach elewacji frontowej (patrząc od lewej strony) umieszczono: figurkę Dzieciątka Jezus, obraz Matki Bożej Częstochowskiej i figurkę świętego – wprawdzie urodzonego w Lizbonie, ale znanego światu, jako Włoch – Antoniego. We wnękach bocznych – figurki Matki Bożej z Lourdes, popularnie zwanej Różańcową. W niszy tylnej – obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa.