Kamienny krzyż, stojący w centralnym miejscu cmentarzyka cholerycznego, został postawiony w 1831 roku, na którym to cmentarzyku według „źródeł” pochowano ok. 218 ofiar epidemii cholery azjatyckiej.
Krzyż osadzony jest na niewysokiej podstawie, w kształcie sześcianu. Na tejże podstawie osadzono niewysoki korpus (kolumnę) w kształcie prostopadłościanu, z figurką Matki Bożej Bolesnej, ze skrzyżowanymi rękami na piersiach, stojąca na małym wsporniku, wykonaną w kamieniu, albo też odlaną w betonie. Pod figurką Matki Bożej, na korpusie, widoczna jest inskrypcja, napisana (przypuszczalnie) „trzęsącą się ręką”, co spowodowało, że napis jest miejscami koślawy. Nic dziwnego, jeśli miejscowość i jej okolice przeżywały dramatyczne chwile. Napis głosi treść błagalną: „JEZU ODDAL NAS CHOLERĘ MOROWĄ JAKOŚ CHEŁM KARAŁ TYM ROKU TAKĄ KARĄ....” Napis w dolnej, tylnej części podstawy, niestety, dziś już mało widoczny, miał głosił treść: „ŁYSA GÓRA PRZEDTYM TERAZ JESTEŚ SMUTNĄ BONAM PRZYPOMINASZ TE PLAGĘ OKRUTNĄ...” Zaś w bocznej, prawej stronie kolumny, wyryto napis o treści: „ZA STARANIEM NA TEN CZAS WOYTEM BĘDĄCEGO WOYCIECHA MOCKOWS ( K ) IEGOZŁOŻYLI MIŁOSIERNI OBYWATELE CHEŁMSCY 1831”.
Powyżej figurki Matki Bożej Bolesnej, osadzono na kaskadowej podstawie krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem. U podnóża krzyża widoczna jest wykuta jakby w dodatkowej podstawie, trupia czaszka - celowo na ten symbol, który może oznaczać śmierć, marność życia na ziemi, czy też pokutę. Krzyż, na którym wisi Chrystus, wykonany jest w prosty sposób, „źródła” podają wykonanie w kamieniu, jednak nie jest wykluczone, że wykonano go z odlewu w betonie, co może potwierdzać proste ścianki krzyża, czy też korpusu. Ale to tylko subiektywne domysły. Trzeba wiedzieć, że aby uzyskać beton, nie potrzebny jest koniecznie jako składnik cement, gdyż beton był znany także w starożytności, o którym później zapomniano.
Krzyż stoi wśród dwóch małych krzyży: kamiennego i metalowego, wokół których współcześnie wykonano brukowany placyk z kostki brukowej.