W Lesie Rzuchowskim, przy drodze nr 473 znajduje się cmentarzysko niemieckiego obozu zagłady Kulmhof ze stałą wystawą poświęconą jego historii. To tu właśnie docierały ciężarówki z pałacu z zagazowanymi spalinami ciałami ofiar, które następnie grzebano w masowych grobach. W 1942 r., prawdopodobnie w obawie przed epidemią, mogiły rozkopano, wydobyte zwłoki palono w krematoriach (jeden z nich w znikomym zachowaniu, zrekonstruowany, istnieje do dziś), zaś ludzki popiół wysypywano m.in. przy młynie w Zawadce do Neru. W 2003 r. archeolodzy odkryli fundament prawdopodobnie urządzenia do mielenia kości…
W latach 1962-64 upamiętniono teren cmentarzyska, wytyczając bez jakichkolwiek badań groby, alejki. Dopiero szczegółowe badania archeologiczne przeprowadzone w latach 2001-2005 ukazały dokładne zasięgi zbiorowych mogił. Odnaleziono również miejsce, w którym najprawdopodobniej była dokonywana próba niszczenia zwłok przy pomocy wapna (sposób ten był używany w lesie pod Kazimierzem Biskupim, gdzie ofiary były wpędzane do dołu z niegaszonym wapnem i polewane wodą).
W głębi lasu, na dużej polanie, stoi monument poświęcony żydowskim ofiarom. Obok znajduje się lapidarium nagrobków ze zniszczonego cmentarza żydowskiego w Turku. A w oddali, porozrzucanych po całym terenie dużo większych i mniejszych pomników, tablic upamiętniających pomordowanych… „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Kontakt:
Chełmno 59A,
62-660 Dąbie
tel. 63 271 94 47; 695 003 137;
tel. Las Rzuchowski: 695 003 167
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu
Teren jest otwarty dla zwiedzających.