W Skierniewicach do dziś pozostaje żywa pamięć o żołnierzach 26 Dywizji Piechoty stacjonujących w mieście w latach 1921-1939. Dywizja powstała na bazie oddziałów 4 Dywizji Piechoty. Trzy jej pułki piechoty o numerach 10, 18 i 37 rozlokowano w Skierniewicach, Łowiczu i Kutnie. Skład uzupełnił 26 Pułk Artylerii Lekkiej, który także trafił do Skierniewic.
W 1939 r. dywizja znalazła się w strukturach Armii „Poznań” i wraz z nią rozpoczęła obronę granicy w okolicach Wągrowca. 5 września żołnierze 26 DP zostali podporządkowani dowództwu Armii „Pomorze”, z którą wycofywali się w głąb kraju. Bohatersko walczyli z przeważającymi siłami niemieckim nad Bzurą, obronili Sochaczew i przebijali się w kierunku Warszawy. Dywizja poniosła duże straty nad Bzurą, wielu żołnierzy dostało się do niewoli, a pozostałości jednostki zakończyły walkę w stolicy.
W Skierniewicach uczczono żołnierzy 26 Dywizji Piechoty pamiątkową tablicą umieszczoną na głazie narzutowym na placu przed kościołem garnizonowym. Tablicę ufundowały społeczności Kutna, Łowicza i Skierniewic, miast, w których stacjonowały pułki dywizji.