Przy ulicy Podrzecznej w Łowiczu stoi pomnik poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz żołnierzom 10 Pułku Piechoty, który stacjonował do II wojny światowej w pobliskich budynkach dawnego klasztoru dominikanów. Warto poznać jego odrobinę zawiłą historię.
Żołnierze wspomnianego pułku wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej i wielu z nich przypłaciło obronę Ojczyzny śmiercią. Po zajęciu koszar w Łowiczu, wśród żołnierzy zrodził się pomysł uczczenia poległych pomnikiem. Wraz z mieszkańcami miasta sfinansowali realizację zamierzeń i na początku lat 30-tych odsłonięto obiekt, który poświęcono także Józefowi Piłsudskiemu.
Pomnik składał się z dwóch brył, na jednej zawisł medalion z podobizną Marszałka, a na drugim pamiątkowa tablica. Na początku lat 50-tych zdemontowano medalion i tablicę, które do dziś się nie odnalazły. W 1955 r. portret Piłsudskiego zastąpiła podobizna Adama Mickiewicza i na kilkadziesiąt lat obiekt stał się pomnikiem narodowego wieszcza.
W 1989 r. zainicjowano powrót do pierwotnego pomnika. Tym razem na jego szczycie umieszczono popiersie Józefa Piłsudskiego pochodzące z podoficerskiego kasyna przechowywane w skarbcu katedry. Od frontu na cokole znalazły się orzeł i odznaka pułkowa oraz napis Józef Piłsudski, a po bokach zawisły okolicznościowe tablice poświęcone historii bojowej 10 Pułku Piechoty. Pomnik w ostatnim okresie odnowiono nadając mu obecną formę.