Ustnik to niewielka miejscowość położona niedaleko Jezioran i leżąca przy trasie prowadzącej do Lidzbarka Warmińskiego. Niezwykłość tego miejsca polega na tym, że w tak małej miejscowości znajdują się dwa zabytkowe pruskie dwory. Dawna nazwa Ustnika to Lichtenhagen i jako majątek ziemski od XVII wieku należał do rodu on der Damerau Dambrowski. W XVIII w. przeszedł we władanie rodziny von Troschke, a pod koniec XIX w. zarządzała nim rodzina Kahsmitz. Na początku XX w. cały majątek został podzielony na dwa mniejsze i to było bezpośrednim powodem wybudowania drugiego dworu w głębi podwórza, równolegle do pierwszego.
Starsza budowla, znajdująca się bliżej drogi i jeziora, to budynek jednokondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem, podpiwniczony, przykryty dachem dwuspadowym z naszczytnikami i kryty dachówką. Wejście znajdujące się na frontowej osi dworu poprzedzone jest murowanym gankiem. Nowszy dwór jest o wiele większy, jest budowla dwukondygnacyjna, podpiwniczona i użytkowym poddaszem, siedmioosiowy. Budynek jest murowany z cegły i otynkowany, przykryty dachem dwuspadowym, w elewacji frontowej wieloboczny ryzalit przykryty spiczastym pięciospadowym daszkiem zakończonym iglicą.
Ogólnie dwór prezentuje się bardzo okazale, jednak wymaga natychmiastowej renowacji, zwłaszcza że zamieszkiwany jest przez kilka rodzin. Starszy dwór stał się nie dawno własnością prywatną i jest sukcesywnie remontowany. Być może nie długo będzie można podziwiać efekty tych prac. Wokół obydwu obiektów rozciąga się stary park dworski, znajdują się też pozostałości dawnych zabudowań gospodarskich.