Na byłym starym cmentarzu ewangelickim założonym w II poł. XVI w. warto zwrócić uwagę nie tylko na kościółek cmentarny Świętej Trójcy, czy też stare zabytkowe nagrobki. Znajduje się tutaj również mauzoleum rodziny Güttlerów, rodziny która w decydujący sposób przyczyniła się do rozwoju Złotego Stoku i najbliższych okolic.
Pomimo zasług dla rozwoju miejscowości po II wojnie światowej za przyzwoleniem ówczesnych władz doszło do zbeszczeszczenia grobów i mauzoleum gdzie spoczęli niektórzy członkowie tej rodziny. Obecnie w mauzoleum zamurowano wejście. Dwie płyty inskrypcyjne wstawione po obu stronach wejścia zostały zniszczone (jednej pozostał fragment, a w drugiej zniszczono niemieckie napisy). Zniszczona miedziana kopuła wieńcząca mauzoleum przed zawaleniem została zabezpieczona prowizorycznie płachtą brezentową.
Maozoleum zbudowała Paulina Güttler z domu Kaufmann, żona Wilhelma Güttlera (1822 - 1874) protoplasty rodziny złotostockich przemysłowców Karla Güttlera (1791 – 1846) i jego małżonki Theresie z domu Albel (1799 – 1836). Ich groby znajdują się na tutejszym cmentarzu. Po śmierci męża Paulina Güttler wykupiła część działki przyległej do cmentarza i na niej zbudowała rodzinny grobowiec. Wzniesiony został na planie zbliżonym do kwadratu, z kamiennych bloczków i nakryty miedzianą kopułą. Do wnętrza mauzoleum wchodzi się przez portyk, którego cztery kolumny podtrzymują tympanom. Po obu stronach łukowo zwieńczonego wejścia wmurowane prostokątne płyty inskrypcyjne. Przed mauzoleum szerokie kamienne schody.
Po zbudowaniu grobowca złożyła w nim została trumna z ciałem jej męża Wilhelma. Paulina zmarła 24 lata później w 1898 r. i pochowana została u jego boku. W mauzoleum pochowani zostali również: syn Karla i Pauliny – Herman zm. 1906 roku oraz syn Hermana Güttlera – Wilhem ( 1884 – 1938), który 15.05.1938 r. został zastrzelony przez nazistów w Hamburgu. Jego ciało przywiezione zostało w cynkowej trumnie do Złotego Stoku i 21.05.1938 r. pochowane w rodzinnym grobowcu. Spoczął obok swojej żony Louisy zm. 7.09.1936 r. w Szwajcarii i pochowanej w mauzoleum 11.09.1938 r.
Być może w mauzoleum spoczywają również inni członkowie rodziny Güttlerów. Niestety zbite i zniszczone tablice inskrypcyjne umieszczone na mauzoleum już nam o tym nie powiedzą.