Na zakręcie drogi przy wjeździe do Urli, na skraju lasu ustawiono metalowy, pomalowany na zielono krzyż z przymocowanymi doń czterema tablicami. Na trzech umieszczono nazwiska o francuskim brzmieniu, czwarta wydaje się być niezapisana, jednak różne źródła podają informację o wygrawerowanym na niej niegdyś tekście: „A LA MEMOIRE DES FRANCAIS MORTS LOIN DE LEUR PATRIE MAI 1945” (Pamięci Francuzów zmarłych z dala od swojej ojczyzny Maj 1945).
W kronice szkoły podstawowej w Urlach można pod datą 19.02.1945 przeczytać m.in. „Do Urli przybywają grupy jeńców z obozów: Francuzi, Anglicy, Jugosłowianie, Grecy”. Sadząc z treści tabliczek na krzyżu, byli to jeńcy przynajmniej dwóch obozów – w Darłowie (Soldau) i Katzendorf. Trafili tutaj po wyzwoleniu obozów w wyniku ofensywy styczniowej. W opuszczonych domach letniskowych mieli nabrać sił i poczekać na możliwość powrotu do ojczyzny. Nie wszystkim się to udało.
Stojący dziś przy ul. 1 Maja krzyż upamiętnia Francuzów, których ciała ekshumowano już po wojnie i przewieziono w rodzinne strony. Z tyłu, za krzyżem widoczna jest pojedyncza mogiła z tego samego okresu. Obecnie (2016) nie ma na niej żadnej informacji. Wcześniej była tabliczka: „Danilo Slaviero, żył lat 21., zmarł 23.03.1945”