Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu-Górowej został wzniesiony na początku XVI wieku. Drewniana świątynia zbudowana jest na planie prostokąta, konstrukcji zrębowej z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Kościół nakryty jest dwuspadowym dachem podbitym blachą, nad którym wznosi się sygnaturka. W XVIII wieku do nawy dobudowano czterokondygnacyjną wieżę zwężającą się ku górze i nakrytą baniastym hełmem z latarnią. Kościół konsekrowano około 1540 roku.
Świątynia posiada cenne wyposażenie. Ołtarz główny manierystyczny, posiadający formę tryptyku pochodzi z 2-giej połowy XVI w. W centrum ołtarza znajdują się dwa obrazy z XIX wieku: Matka Boska z Dzieciątkiem i Ukrzyżowanie, natomiast na skrzydłach bocznych renesansowe obrazy świętych Piotra i Pawła. Dwa ołtarze boczne z 2-giej połowy XVII wieku z obrazami pochodzącego z tego samego okresu. Ponadto w świątyni znajduje się między innymi: chrzcielnica kamienna z połowy XV w. nakryta drewnianą pokrywą z 1861 r., ambona z 2-giej poł. XVII w., dwie kropielnice kamienne z XVII w., dwa obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII w. i Chrystusa Ecce Homo z przełomu XIX/XX wieku.
W roku 1955 wraz z kamiennym murem otaczającym kościół została wzniesiona dzwonnica. Trzy filary dzwonnicy z dwoma zawieszonymi dzwonami nakrywa dwuspadowy kryty blachą dach.