Jadąc z Pierśćca, w kierunku Zaborza, na Uchylanach, przy granicy miejscowości Pierściec i Zaborza, stoi murowana kapliczka z końca XIX wieku. Jej postawienie w tym miejscu wiąże się z wyrazem wdzięczności za uratowanie kogoś w jakimś nieszczęściu. Jakiego rodzaju miało to być ów nieszczęście, które spotkało kogoś, kto jest fundatorem kapliczki, tego do końca nie wiadomo.
Wewnątrz kapliczki na małym ołtarzyku znajdują się obrazy. W centralnej części tylnej ścianki znajduje się obraz Świętej Rodziny, a na bocznych ścianach, po lewej Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po prawej (przypuszczalnie) obraz ze sceną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dostępne informacja wspominają jeszcze o obrazie z postacią św. Mikołaja z dziećmi w cebrzyku. Niestety, takowego nie dostrzegłem stąd można domniemać, że został zastąpiony obrazem Świętej Rodziny. Święty Mikołaj jest patronem m.in. dzieci, stąd jednak dostępne i skąpe informacje o opisywanej kapliczce wspominają o genezie fundacji kapliczki, iż jest ona związana właśnie z dziećmi. Być może to jest to wspomniane nieszczęście, które spotkało fundatora bądź fundatorów małej budowli sakralnej.
Kapliczka jest budowlą murowaną, otynkowaną, zakończoną półokrągłą ścianką, tworzącą tzw. absydkę, przekrytą dachem dwupołaciowym, załamanym nad absydką. Daszek pokryty został arkuszami blachy ocynkowanej. W ścianie frontowej w znajdującym się otworze wejściowym, osadzono dwuskrzydłową stolarkę drzwiową przeszkloną mniej więcej w połowie. I chyba jest to nawet oryginalny element tej małej budowli. Otwór zwieńczono półokrągłym łukiem nad którym dodatkowo symetrycznie umieszczono zdobienie w formie cienkiej opaski będącej „powtórzeniem” wspomnianego łuku. Po bokach, od (przypuszczam) kamiennego, otynkowanego cokolika, wychodzą ryzality jakby podtrzymujące fragment daszku, zbliżonego do tzw. półszczytowego lub przyzbowego, nad gzymsem kordonowym otaczającym budowlę pod okapem. Nad gzymsem przekrytym wspomnianym daszkiem, widoczna jest ścianka szczytowa z pustą bruzdą na figurkę. Boki ścianki zakończono zaokrągleniem, może trochę nawiązującym do stylu barokowego lub neobarokowego, a od przodu na ściance umieszczono mały krzyżyk.
Nie wiadomo, tak naprawdę, kiedy kapliczka została zbudowana, stąd jej styl można określać na zbliżony skromny barok, bądź późny barok, chociaż mogę się tu mylić. Niewątpliwie troszkę bryłą, kapliczka przypomina kaplicę z 1831 roku pw. Serca Jezusowego w Bronowie, położonego właściwie niedaleko Zaborza (w kierunku Ligoty, Czechowic-Dziedzic). Dlatego nie jest powiedziane, że opisywana mała budowla sakralna pochodzi z końca XIX wieku.