Na placu przed wejściem do bazyliki stoją dwie kamienne grupy figuralne, których autorem jest górnośląski rzeźbiarz Jerzy Marek.
Pierwszą z nich, bo pochodzącą z 1853 r. jest Boża Męka. Znajduje się po prawej stronie schodów prowadzących do wejścia do kościoła. Ukrzyżowanie jest jednocześnie pamiątką odbytych misji świętych, a krzyż został posadowiony na miejscu pochówku zmarłego w 1848 r. księdza Ludwika Joachimskiego, proboszcza i dziekana pszowskiego. Wysoki kilkustopniowy, uskokowy postument z profilowymi narożnikami zwieńczony jest gzymsem z półkolistym wygięciem, na którym znajduje się krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Nad jego głową pionowy pofałdowany kartusz I.N.R.I. Z boku środkowej części postumentu, na konsolach stoją figury MB Bolesnej oraz św. Jana Ewangelisty. W środkowej części postumentu umieszczona jest tablica o treści "Pamiątka 200 – lecia Kościoła oraz Misji w Roku Jubileuszowym 1947", natomiast na wysmukłej górnej części postumentu umieszczona jest tablica informująca o misjach świętych odprawianych w roku 1959 i 1981. Grupa figuralna Ukrzyżowanie poświęcona została 17.09.1953 r.
Po przeciwnej stronie schodów w roku 1859 postawiony został taki sam postument zwieńczony figurą Niepokalanie Poczętej NMP. Na konsolach środkowej części postumentu stoją dwie figury przedstawiające: św. Annę i św. Joachima. Poniżej wyryta jest inskrypcja w języku łacińskim o treści "O Maria. Regina sine labe originali concepta, ora pro nobis. 1859" - po przetłumaczeniu "O Mario. Królowo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami".