Spacerując jedną z najdłuższych ulic osiedla mieszkaniowego „Dąbrowa” jaką jest ulica Śląska (d. ul. Julianowska) napotkałem kapliczkę. Znajduje się ona przy w/w ulicy pod jej nr 129, po stronie parzystej.
Kapliczka jest budowlą wielokondygnacyjną, murowaną i otynkowaną o wydatnych ale współczesnych kształtach, chociaż widać w niej bardzo silne nawiązanie do dawnego stylu odnoszącego się do takich budowli. Wystawiono ją na bazie regularnego kwadratu, dodatkowo całą bryłę osadzono na kilkustopniowej i rozłożystej podstawie.
Część dolna to masywna podstawa w zasadzie pozbawiona ozdób, poziomem górnym jest dwuspadowy daszek wyprofilowany pod ostrym kątem i pokryty ceramiczną czerwoną dachówką. Dach zwieńczony jest krucyfiksem. W tej kapliczce najciekawszy jest odcinek środkowy, gdyż zawarto tu formę baldachimu wspartego na prostokątnych filarowych arkadach. Forma baldachimu tworzy trójstronnie otwartą niszę z bardzo ostrymi łukami, wewnątrz znajduje się niewielka współczesna figura Matki Bożej w otoczeniu zieleni.
Kapliczka wybudowana została najprawdopodobniej w 1945 roku jako wotum dziękczynne za szczęśliwie przeżyty czas wojny, o tym fakcie informuje nas tabliczka umieszczona w części dolnej. Samo ustawienie kapliczki również nie jest przypadkowe gdyż znajduje się ona na dużym wydzielonym terenie otoczonym płotem siatkowym, wokół niej wiele zieleni i kilka wiekowych brzóz. Kapliczka z pewnością nie jest zaniedbana, dobitnie widać troskę okolicznych mieszkańców.