Przejeżdżając przez Łochów drogą wojewódzką nr 62, nie sposób nie zwrócić uwagi na drewniane budynki wyłuszczarni nasion stojące obok dworku, w którym mieści się Nadleśnictwo Łochów (ul. Wyszkowska 28). Warto zrobić sobie tam przerwę w podróży a przy odrobinie szczęścia można nawet oba zabytkowe budynki zwiedzić. Obydwa pochodzą z pierwszej połowy XX w. i posiadają wpis do rejestru zabytków z roku 1970.
Wyłuszczarnie służą pozyskiwaniu nasion z szyszek drzew iglastych lub owoców drzew liściastych. Przebiega to wieloetapowo – po wysuszeniu szyszek wydobywa się z nich nasiona, następnie odskrzydla je, oczyszcza, dosusza i przekazuje do przechowalni.
Łochowski obiekt to typowa wyłuszczarnia dwustopniowa (tzw. Tyszkiewicza). Szyszki najpierw są wstępnie podsuszane i dopiero później umieszczane w komorach wyłuszczarskich. Suszone są termicznie - suchym powietrzem o stopniowo podwyższanej temperaturze . Puste szyszki też się nie marnują, służą jako opał w piecach wyłuszczarni .
Nasiona wytrąca się w specjalnych bębnach wyłuszczarskich, w których szyszki obijają się o siebie. Oczyszczanie nasion ze skrzydełek odbywa się z kolei w odskrzydlaczach bębnowych. Po zakończeniu całego procesu mają one wilgotność ok. 6%. Przewożone są do specjalnego magazynu w Jabłonnie, gdzie przechowuje się je w temp. minus 3°C (w celu zahamowania procesów życiowych). Rocznie wyłuszcza się tutaj na potrzeby RDLP w Warszawie oraz części Lubelszczyzny do 30 ton szyszek sosny, świerka i modrzewia.
Wyłuszczarnie nasion ulokowane są w każdej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Tylko dwie z nich - RDLP w Białymstoku i RDLP w Radomiu - posiadają więcej niż jedną wyłuszczarnię. Łącznie na terenie Polski działa ich obecnie 21.
Warto wiedzieć:
Profesor Stanisław Tyszkiewicz (1904-1982) polski leśnik, autor ponad 170 prac z zakresu nasiennictwa i hodowli lasu oraz selekcji drzew. Uważany za „ojca hodowli selekcyjnej drzew leśnych” w Polsce. Projektant mechanicznej, dwustopniowej wyłuszczarki nasion TD (Tyszkiewicz-Drachnal)