Historia wsi Szkopy sięga 1477 r. kiedy to właścicielem dóbr był Mikołaj Mleczko ze Szkopów, a następnie w latach 1521-43 Leonard Mleczko. W 1644 r. została erygowana cerkiew unicka p.w. Najświętszej Trójcy, którą ufundował i wyposażył Mieczysław Mleczko ze Szkopów. W miejsce drewnianej, krytej strzechą, ze względu na zły stan techniczny postanowiono wybudować nową świątynię, której budowa rozpoczęła się w 1807 r., jej fundatorem był miejscowy dziedzic Antoni Ciołkowski. Ze względu na trudności finansowe, jej budowa prawdopodobnie została ukończona dopiero około 1822 r.
Murowana cerkiew została wzniesiona w stylu klasycystycznym na planie rotundy. Elewację opinają pilastry o głowicach włączonych w profilowany gzyms wieńczący, a we wejściu głównym znajduje się portyk, który jest złożony doryckich pilastrów i trójkątnego naczółka. W polach między pilastrami zostały umieszczone półkoliste okna. Świątynia została pokryta wyokrąglonym dachem z dachówką. Na szczycie dachu znajduje się wieżyczka z sygnaturką, która została zwieńczona hełmem. Prezbiterium wydzielone we wnętrzu, po jego bokach znajdują się zakrystie, na planie zbliżonym do trójkąta, nad którymi znajdują się otwarte loże. Od południa umiejscowiony został chór muzyczny, wsparty na dwóch filarach, w faliście wygiętą linią parapetu, natomiast pod chórem została wydzielona oszalowana kruchta.
W 1875 r. po kasacie unii brzeskiej, cerkiew została przemieniona na świątynię prawosławną. W 1919 r. dawna cerkiew unicka została przekształcona na kościół rzymskokatolicki, który zachował pierwotne unickie wezwanie Najświętszej Trójcy. Obecnie na wyposażeniu świątynii znajduje się ołtarz główny, który został skonstruowany z XIX w. ikonostasu, o czym świadczą m.in. wieńczące go kokoszniki. W bocznych niszach znajdują się rzeźby Apostołów Piotra i Pawła, a w polu głównym pounicki obraz Świętej Rodziny, który pochodzi z XVIII w. W zwieńczeniu ołtarza umieszczona została ikona Ostatnia Wieczerza z XIX w. Przed kościołem znajduje się murowana z kamienia i cegły trójkondygnacyjna dzwonnica, która została wybudowana pod koniec XIX w.