Zalipie - Zagroda Trójniaków
Zalipie to wioska rolnicza leżąca w województwie małopolskim; 15 kilometrów od najbliższego miasta- Dąbrowy Tarnowskiej. Wieś od dawna jest bardzo znana na całym świecie z pokrywania chałup kwiatami. Zwyczaj ten wywodzi się z początku XX wieku. Właśnie wtedy mieszkanki wsi zaczęły upiększać wnętrza swych domów kwiatami, wycinkami i pająkami ze słomy, które wieszały u powały. Z czasem kobiety postanowiły zdobić zewnętrzne ściany chałup, studnie, płoty oraz nawet i psie budy.
Tradycja ta przetrwała do dziś. Jedną z jej form jest Zagroda Trójniaków, w której znajduje się Szopka Bożonarodzeniowa oraz Izba Regionalna. Szopka wykonana jest ze sklejki drewna, przedstawia Świętą Rodzinę, Trzech Króli, gdzie postacie są w naturalnych proporcjach - Jezusa w kołysce i parę baranków pilnujących małego. Całość pomalowana jest w słynnej zalipiańskie technice zdobniczej.
Szopka jest zaaranżowana w przestrzennym wnętrzu stajenki pokrytej bogato ornamentami kwiatowymi. Znajdują się kąciki tematyczne ukazujące elementy tradycji, pielęgnacji i życia „małego dziecka” : kołyska, zabawki, niegdysiejsza pościel (ręcznie haftowana), siennik wypchany słomą oraz miejsce opierunku malucha. Kolejny kącik to miejsce odpoczynku i modlitwy każdej zapracowanej matki: ława, kącik modlitewny w formie wiszących ołtarzyków z postaciami Jezusa Miłosiernego, papieża Jana Pawła II.
Kolejna część pomieszczenia zagospodarowana jest w sprzęt gospodarski używany do wypieku chleba, wyrobu masła, serów czy kwaśnego mleka. Obok tego znajduje się miejsce pracy kobiety; kołowrotek tkacki, żarna, żelazka na dusze, ręczna maszyna szwalnicza, sprzęty do naprawy obuwia i dużo drobnych narzędzi. Sprzęty te choć dosyć zniszczone są rzadkim już śladem codziennego życia na wsi. Drewniane szufle, łopaty, maśnice- nawet te na korbę, stanowią niezwykłe eksponaty nieznane nie tylko dzieciom z miasta.
Na zewnątrz budynku zostały umieszczone stare maszyny rolnicze, ręczne i konne, drewniane beczki do kiszenia kapusty, koła do wozu i wiele drobnego sprzętu.
W Zagrodzie Edukacyjnej odbywają się pokazy pieczenia tradycyjnych „blachorzy”
Dużo więcej można się dowiedzieć z oficjalnej strony internetowej Zagrody Trójniaków