Stanclewo położone jest nad jeziorem Jełmuń, które można właściwie nazwać jeziorem granicznym, chodzi oczywiście o granice z sąsiadującym regionem Mazurami. Jednakże Stanclewo, dawne Sternsee, jest położone na tyle daleko od tych miejsc, aby zdecydowanie stwierdzić, iż jest to nadal wieś warmińska, chociaż w ostatnim czasie kwestia ta stała się bardzo mocno problematyczna.
Pytanie, gdzie kończy się Warmia, a zaczynają Mazury, zadawane jest od lat, i co raz częściej podchodzi się do tego coraz bardziej poważnie. Wynika to z tego, iż Mazury są bardziej popularne i atrakcyjniejsze, gdyż jeziora i żaglówki raczej przywołują dobre wspomnienia. Zgłębianie tematu Warmii pozwala na zapoznanie się z bogatym tematem historycznej walki o polskość, a także o zachowanie tożsamości języka i oczywiście religii. Nie jest to jednak popularny i rozchwytywany temat. To tak pokrótce wyjaśnia, dlaczego umiejscowienie czegoś na Mazurach, a nie na Warmii, może mieć jakieś znaczenie.
W Stanclewie problem ten dużo znaczniej spotęgował się, gdy kilka lat temu, wskutek błędu urzędniczego, tablica informacyjna umiejscowiona za wsią Bredynki oznajmiała, iż granica Mazur znajduje się daleko przed Stanclewem. Oczywiście takie spory są rozpatrywane z przymrużeniem oka, a rozwiązania zawsze niosą za sobą różne niespodzianki.
W tym przypadku mieszkańcy wzięli racje w swoje ręce i na prawdziwej topograficzno-historycznej granicy Warmii i Mazur ustawili krzyż z odpowiednimi inskrypcjami dobitnie wyjaśniającymi o co tutaj chodzi. Cały ten fakt można skwitować, że urzędy sobie, a lokalna społeczność i tak wie swoje i zazwyczaj lepiej.
Innym nawiązaniem do warmińskich korzeni Stanclewa są warmińskie kapliczki, tu odnajdziemy trzy, co raczej byłoby rzadkością we wsiach mazurskich. Są to typowe obiekty dla tego regionu, chociaż architektonicznie odbiegają od kolebki, czyli Warmii Południowej, ale z pewnością posiadają te same cechy obiektów sakralnych.