Przy ul. Retkińskiej 127, w pobliżu kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego stoi pomnik krzyż. Na czterobocznej, wysokiej podstawie zwieńczonej krzyżem znajdują się cztery pamiątkowe płyty.
Pierwsza, podzielona na trzy mniejsze upamiętnia rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę (rok 1919 znajdujący się na tablicy jest prawdopodobnie również datą powstania pomnika). Została ufundowana przez mieszkańców Retkini.
Druga tablica uwiecznia pamięć „W Hołdzie W 50 Rocznicę Września 1939 Poległym i Zamordowanym Obrońcom Wiary i Ojczyzny Parafianie Retkini”.
Trzecia upamiętnia stacjonowanie Parku Amunicyjnego Legionów Polskich w Retkini, Brusie i Srebrnej. W latach 1916-1917 w w/w ówczesnych wsiach powstały kwatery dla pododdziałów i komendy Parku Amunicyjnego Legionów Polskich. Zadaniem tych jednostek, w których służyło 400 legionistów, było dowożenie pocisków artyleryjskich i karabinowych do oddziałów I, II i III Brygady Legionów Polskich. Tablicę ufundowała w 2016 r. Rada Osiedla Karolew – Retkinia Wschód.
Czwarta tablica przywołuje pamięć dwóch wydarzeń – 100 rocznicę powstania Kółka Rolniczego i Koła Gospodyń Wiejskich (6 października 1912 roku powstało w Retkini Kółko Rolnicze Św. Izydora. Powstało ono z inicjatywy proboszcza parafii w Retkni ks. Pawła Załuska. 26 stycznia 1923 Kółko to przekształciło się, w działające do dziś Koło Gospodyń Wiejskich) oraz 95 rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Retkini (1917), której organizatorem był m.in. Franciszek Plocek Tablicę zaofiarowali Członkowie Kółka Rolniczego, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej i rodowici Retkinianie.