W 1900 r. sprowadzono do Osiecznej pierwsze zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek. Pierwszy dom zakonny wybudowano staraniem Hansa Hasche z Jeziorek, na działce podarowanej na ten cel przez miejscowego proboszcza. Siostry zajęły się pracą na rzecz chorych, ale bardzo szybko okazało się, że zapotrzebowanie na ich posługę jest dużo większe niż możliwości dwóch zakonnic. Dlatego w 1906 r. przystąpiono do rozbudowy domu zakonnego, do którego sprowadzono dodatkowe siostry. W nowo otwartym domu urządzono zakład dla upośledzonych dziewcząt.
Kiedy wybuchło powstanie wielkopolskie, w Domu św. Józefa ulokowano szpital oraz znalazło tu kwaterę ponad 200 powstańców. Przez kilka miesięcy znajdowało się tu przeniesione z Leszna starostwo, szpital wojskowy oraz przytułek dla dzieci z Kresów Wschodnich. W 1921 r. siostry otworzyły tutaj przedszkole, które reaktywowano po wojnie. Działała też Stacja Opieki nad Matką i Dzieckiem, a w 1950 r. uruchomiono tu ośrodek zdrowia. Do 2013 r. siostry elżbietanki pełniły w Osiecznej rozmaite posługi. Ostatecznie ich placówkę zlikwidowano, a budynek dawnego Domu Świętego Józefa przy ul. Kościuszki 17 czeka na ponowne zagospodarowanie.
W bryle budynku aktualnie jest widoczne miejsce, gdzie znajdowała się kaplica. Natomiast przed budynkiem stoi figura Serca Jezusowego ufundowana przez elżbietanki.