Stanowiska dokumentacyjne to jedna z form ochrony przyrody. Zgodnie z definicją podaną przez Ministerstwo Środowiska są nimi „ważne pod względem naukowym i dydaktycznym miejsca występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości lub tworów mineralnych, jaskinie lub schroniska podskalne wraz z namuliskami oraz fragmenty eksploatowanych lub nieczynnych wyrobisk powierzchniowych i podziemnych”. W Wielkopolsce znajdują się dwa takie stanowiska – jednym jest „Żwirownia osadów polodowcowych w Wyrzysku-Hetkach”, drugim - „Profil Soli Różowej” w Kłodawie.
Kłodawskie stanowisko dokumentacyjne zostało utworzone w 2008 roku na mocy Rozporządzenia Nr 23/08 Wojewody Wielkopolskiego. Znajduje się w podziemnych wyrobiskach Kopalni Soli Kłodawa , na głębokości 600 m pod poziomem terenu. Bardzo wyraźnie przedstawia tzw. profil sedymentacyjny z wyraźnie zaznaczoną granicą pomiędzy skałą o nazwie zuber, która w swym składzie może zawierać od 15 do 75% chlorku sodu a solą różową o zawartości 95 – 98% chlorku sodu.
Warto wiedzieć:
Sól różowa powstała około 240 milionów lat temu. Swoją barwę zawdzięcza domieszce tlenku żelaza. Wydobywana jest tylko w dwóch miejscach na świecie. Jednym jest Kłodawa, drugim Pakistan. Coraz popularniejsza ostatnio „himalajska sól różowa” pochodzi właśnie z Pakistanu a mamy przecież w kraju własną, różniącą się od pakistańskiej tylko ceną różową sól.
Informacja:
Z bryłek kłodawskiej soli różowej wyrabia się solne lampki i świeczniki (jonizujące powietrze), które można kupić w każdym zakątku naszego kraju.