Miłosław jest niewielkim miastem położonym nad rzeką Miłosławką w powiecie wrzesińskim. Historię swojego istnienia zaczyna co najmniej w początkach XIV wieku (pierwsza pisana wzmianka pochodzi z 1314 r.). Wówczas na przecięciu szlaków handlowych znajdowała się targowa osada, z której rozwinęło się miasto, które otrzymało przywileje pod koniec XIV wieku. Prawa miejskie odnowiono w 1539 r.
Pierwotne założenie urbanistyczne Miłosławia pozostaje czytelne do dnia dzisiejszego. Jej centrum stanowi duży, prostokątny rynek (dziś plac Wiosny Ludów). Wybiega z niego pięć ulic. Do 1599 r. większość zabudowy była drewniana. W tym roku miasto nawiedził pożar, który strawił większość budynków. Od tego czasu zaczęto wznosić murowane domy. Na ich fundamentach zbudowano w XIX i w początkach XX wieku istniejące dziś kamienice. Najstarszą budowlą starego miasta jest parafialny, gotycki kościół p.w. św. Jakuba z 1620 r.
Układ urbanistyczny Miłosławia wpisano do rejestru zabytków decyzją nr 2278/A z 30.09.1993 r. Pozycja nr 657224 w ewidencji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.