W dawnych miastach rynkiem nazywano główny plac, który pełnił rolę ośrodka życia gospodarczego i społecznego. Rynek najczęściej umiejscawiano w centrum miasta, nierzadko z ratuszem pośrodku i stylowymi zabudowaniami wokół.
Współcześnie włodarze starają się aby ta część miasta miała charakter typowo reprezentacyjny i była jedną z głównych atrakcji, czyli ciekawe miejsce gdzie spotkać się mogą zarówno mieszkańcy jak i przyjezdni. Przykładem takiej dbałości o swój wizerunek z pewnością może być Frombork gdzie na przestrzeni ostatnich lat zainwestowano sporo środków finansowych żeby miasto nabrało turystycznego szlifu, dzięki temu w roku 2015 zrewitalizowano Rynek Miejski.
Jako że Frombork nazywany jest Grodem Kopernika, bowiem astronom jako kanonik i administrator dóbr kapituły warmińskiej spędził tu najważniejsze lata swojego życia, dlatego odnowiony plac Rynku nawiązuje swoim wyglądem do Układu Słonecznego podkreślając tym samym związek tego miasta z tym wybitnym uczonym.
Po modernizacji centralnym punktem fromborskiego Rynku jest fontanna z podświetlanymi, tryskającymi z posadzki strumieniami wody. W nawierzchni placu odznaczają się łuki z ciemnej granitowej kostki przypominające orbity, ustawiono na nich ławki symbolizujące osiem planet. Na trzeciej z nich, czyli na planecie Ziemia siedzi odlany z brązu Mikołaj Kopernik patrzący w kierunku Wzgórza Katedralnego.
W pobliżu fontanny umieszczono odrestaurowaną zabytkową pompę a wokół rynku posadzono szpalery drzew podświetlanych po zmroku lampami wbudowanymi w bruk. Na Rynek warto wrócić też nocą gdy fontanna mieni się wszystkimi barwami tęczy, cały teren jest objęty całodobowym monitoringiem i siecią bezprzewodowego internetu.