Legenda
Jan Kanty 16.06.1464 r. idąc przez krakowski rynek usłyszał płacz dziewczyny. Była to służąca która upuściła gliniany dzbanek z mlekiem. Dzban rozbił się a mleko rozlało. Dziewczyna była zrozpaczona obawiając się gniewu gospodyni. Jan Kanty podszedł do dziewczyny, schylił się, pozbierał skorupki, poskładał je i wznosząc modlitwy do Boga oddał jej cały dzbanek. Następnie kazał iść dziewczynie do przepływającej pod murami Krakowa rzeki Rudawy i napełnić dzbanek wodą. Ponownie pomodlił się do Pana Boga i woda zamieniła się w mleko.
Pomnik stojący na nowotarskim rynku przedstawia właśnie tę scenę. Święty Jan Kanty ubrany w szaty kapłańskie stoi przed klęczącą u jego stóp służącą. Dziewczyna, z głową uniesioną w jego kierunku, trzyma w rękach popękany dzbanek.
Kompozycja rzeźbiarska wieńcząca wysoki cokół nakryta jest miedzianym ozdobnym daszkiem z krzyżem. Datowana na 1904 r. rzeźba wykonana została z pińczowskiego marmuru. Powstała z inicjatywy radnego Ignacego Moczydłowskiego. Obecna kapliczka pochodzi z początku XX wieku i miała kilka poprzedniczek. Pierwsza została postawiona po pożarze miasta jaki miał miejsce w 1784 r. a figura świętego wykonana była z drewna.
W fundamentach obecnej kapliczki umieszczona została kapsuła czasu, w której umieszczono dokument fundacyjny o treści „W imię Boga. Kapliczka ta została wystawiona w niepamiętnym (..?) a według podania na pamiątkę cudownego ocalenia biorących udział w procesji… przez ks. Jana Kantego przy zapadnięciu się ziemi w miejscu, na którym kapliczka ta stoi- została staraniem Ignacego Moczydłowskiego, rządów burmistrza m. Nowego Targu Mikołaja…r p. 1904 od fundamentów odnowiona a sama figura ŚW. Jana Kantego w miejsce drewnianej, z kamienia pińczowskiego wyrzeźbioną.”