Dawne niemieckie Theuemitz założone zostało w 1328 roku przez Hanusza z Turznic, w 1516 roku majątek ten stał się własnością komturstwa w Ostródzie. Współcześnie Turznica to malownicza wieś położona na terenie Mazur Zachodnich, przynależna do gminy Ostróda. Odwiedzając tę miejscowość nie sposób ominąć niewielkiego wzniesienia w centrum tego miejsca, to praktycznie punktowiec Turznicy który dawniej mylnie opisywano jako zbiorową mogiłę.
Odnajdziemy tu dużą wiejską dzwonnicę, obok niej dobrze zachowany pomnik poświęcony mieszkańcom okolicznych wsi poległym podczas I wojny światowej.
Pierwszą drewnianą dzwonnicę prawdopodobnie wzniesiono już w średniowieczu, obwieszczała ważne wydarzenia i tradycyjnie wzywała na wspólną modlitwę. Obecnie istniejący obiekt, obudowany ścianami z desek, ma historię XVIII-wieczną, jednakże obecny kształt dzwonnicy pochodzi z lat 20 XX wieku.
Natomiast wspomniany pamiątkowy obelisk, znajdujący się tuż przy dzwonnicy wzniesiono około 1923 roku. Pomnik wystawiono w formie piramidy z kostki granitowej zwieńczonej rzeźbionym orłem, na bocznych ścianach umieszczone były tablice z nazwiskami poległych. Po II wojnie światowej tablice niestety zaginęły, zamiast orła szczyt wieńczy krzyż i w ten sposób dawny pomnik pełni teraz funkcje wiejskiej kapliczki.
Warto napomknąć, iż w pobliżu wzgórza, przy drodze, wystawiono współcześnie również kapliczkę. Znacznie różni się od tych tradycyjnych sąsiedniej Warmii. Wystawiona została już po wojnie, odnosi się raczej do okresu napływu mieszkańców w ramach przesiedleń.