Plac Tadeusza Kościuszki powstał na początku XIX w. i pierwotnie nosił nazwę Rynku Św. Józefa. W roku 1917 na rynku postawiono pomnik Tadeusza Kościuszki, co między innymi było powodem do późniejszej zmiany nazwy placu.
Od samego początku plac był ścisłym centrum Tomaszowa Mazowieckiego. Początkowo jako punkt handlowo-targowy, a obecnie jako miejsce wydarzeń kulturalnych, wypoczynku i spotkań mieszkańców, turystów. Zabytkowa zabudowa okalająca plac daje bliski kontakt z historią miasta. W zasięgu wzroku są m.in. kamienica Bartkego, kościół Św. Trójcy, kamienica rodziny Knothe, dawne jatki miejskie . Do naszych czasów nie przetrwała cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy, która stała bez mała w centralnym punkcie rynku (vis a vis kościoła p.w. Św. Trójcy).
Inicjatorami budowy cerkwi byli tomaszowscy fabrykanci. Budowę finansowali Niemcy i Żydzi. Wznoszenie świątyni rozpoczęto w roku 1899 a ukończono w 1901. Powstała w stylu bizantyjskim według projektu architekta Władymira Nikołajewicza Pokrowskiego i inżyniera Wilhelma Sroki. Cerkiew był podobna do łódzkiej p.w. Św. Aleksandra Newskiego, a już bardzo podobna do znajdującego się we wsi Rygałówka kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego, na marginesie, przebudowanego z cerkwi.
Poświęcenie cerkwi miało miejsce 20 października 1901 r., na uroczystości był obecny car Mikołaj II z małżonką. Nie dane jednak było długie istnienie cerkwi… W 1925 r., w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych, rozebrano ją. Odzyskany budulec posłużył m.in. do budowy ratusza. W miejscu po świątyni w 1945 r. postawiono pomnik Wdzięczności (z pięcioramienną gwiazdą na iglicy), który zburzono w 1990 r. Dziś po cerkwi Św. Mikołaja Cudotwórcy pozostała zapisana historia i pożółkłe fotografie…