Historia parku im. Juliusza Słowackiego ma już ponad 100 lat. Już w roku 1864 r. były prowadzone rozmowy o utworzeniu publicznego zieleńca przy renesansowym dworze kapituły krakowskiej, niestety zakończyły się one fiaskiem. Pomocną dłoń wówczas okazał pastor parafii ewangelickiej Wilhelm Reinhold Zimmer, który to urządził park w pobliżu kościoła p.w. św. Piotra i św. Pawła.
Duże zmiany zaszły w roku 1900, bowiem doszło do zamiany gruntów pomiędzy miastem a gminą ewangelicką. Za oddanie terenu, na którym stał dom pastora i łąka (obecnie teren parku) gmina ewangelicka otrzymała działkę, na której do dziś stoi pastorówka .
Plany parku miejskiego powstały w roku 1901 i sporządził je Ignacy Wilkowski. Rok później zieleniec został przekazany Magistratowi i zaczął swoje przeznaczenie, które trwa do dziś. Imię patrona, Juliusza Słowackiego, park otrzymał w roku 1918.
W historii parku wpisała się na stałe postać ogrodnika Zygmunta Rudnickiego, który to przez prawie 50 lat (od 1919 r. do swojej śmierci w 1968 r.) opiekował się parkiem. Od 1924 r. wraz z rodziną zamieszkał w domu na terenie miejskiego ogrodu (dom już nie istnieje). Własnymi rękoma aranżował zieleń, dzięki jego inicjatywie w 1931 r. powiększono teren parku. W okresie II wojny światowej ogrodnik musiał wyprowadzić się z rodziną z zieleńca, a na jego teren mieli tylko prawo wstępu Niemcy. Nosił on wówczas nazwę Pastor Zimmer Park.
Po zakończeniu działań wojennych Rudnicki powrócił z rodziną do parkowego domu. Przez kolejne lata miejsce to zmieniało swoje oblicze, ale zawsze daje odpoczynek, chwilę wytchnienia dla mieszkańców miasta i nie tylko.