Wincenty Konstanty Kalinowski herbu Kalinowa – bohater narodowy Białorusi, Litwy i Polski, rewolucjonista urodzony w 1863 r. w Mostowlanach, stracony w Wilnie, w publicznej egzekucji w roku 1864 r. Był jednym z przywódców powstania styczniowego na Grodzieńszczyźnie (Litwa) i Białorusi, wydawcą pierwszej gazety ukazującej się w języku białoruskim („Mużyckaja Prauda”) i jednym z pierwszych bojowników walczących o narodowe i socjalne prawa Białorusinów.
W 2015 r. w rodzinnej miejscowości Kalinowskiego odsłonięty został pomnik ku jego czci oraz upamiętniający, przypadającą na rok 2013, 150-rocznicę powstania 1863 r. zwanego na Białorusi Powstaniem Kalinowskiego. Skromy, ale rzucający się oczy z uwagi na powstańczą symbolikę pomnik stoi zaledwie kilkadziesiąt metrów od polskich i białoruskich słupków granicznych. Autorem projektu oraz wykonawcą rzeźby jest mający swoją pracownię w Białymstoku Janusz Tałuć, twórca m.in. rzeźby ludzika czytającego książkę, siedzącego na dachu szkoły znajdującej się także niezbyt daleko granicy, tyle że polsko-niemieckiej.
Warto wiedzieć: Bohater trzech narodów przez każdy z nich nazywany jest inaczej: dla nas jest Konstantym Kalinowskim, dla Białorusinów to Kastuś Kalinouski a dla Litwinów - Kostas Kalinauskas.