Spacerując bądź odpoczywając w reprezentacyjnym miejscu miasta Łask jakim jest Plac 11 Listopada, warto poznać pokrótce jego historię…
Łask powstał w XI w. jako osada na szlaku handlowym z Krakowa do Poznania. Tu również krzyżowały się szlaki z Pabianic do Szadku i Sieradza, z Lutomierska do Piotrkowa. Wieś Łask założona została w XIV w. przez chorążego sieradzkiego Jana. Do rangi miasta Łask został podniesiony na prawie magdeburskim 2 września 1422 r. przez króla Władysława Jagiełłę.
Król m.in. zezwolił na odbywanie się co poniedziałkowych targów i corocznych jarmarków w dzień św. Franciszka. Wówczas owalny kształt wsi zmieniono w czworoboczny plac targowy, innymi słowy w rynek. Łask w poł. XVII w. dzięki swoim właścicielom z rodu Łaskich był zaliczany do najbardziej rozwijających się ośrodków rzemiosła i handlu.
Miejsce to przez setki lat zmieniało swój wygląd, było to spowodowane m.in. trawiącymi miasto kilkoma dużymi pożarami, epidemią cholery. Dziś siedząc na jednej z ławek, spoglądając na otaczającą nas starą zabudowę, stojący w centralnym miejscu pomnik "Walczącym o niepodległość Ojczyzny", słuchając plusku fontann możemy sobie tylko wyobrazić, że kiedyś to miejsce było wybrukowane kamieniami, przetaczały się po nich wozy konne, był targ...
Plac 11 Listopada w 2014 r. otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna" w ramach VIII edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.